بارش باران در زمانهای کوتاه و یا طولانی مدت در بسیاری از مناطق جغرافیایی ممکن است وجود داشته باشد. استخرهای روبازی که در معرض باران قرار می گیرند، نیازمند ملاحظاتی هستند که در صورت عدم توجه به آنها ممکن است مشکلات قابل توجهی را برای شناگران به وجود بیاورند.

در این مقاله تلاش خواهیم داشت تا ضمن بررسی تأثیر بارش باران بر روی کیفیت آب استخر، اقدامات لازم پس از بارش باران که برای نگهداری استخر لازمست را توضیح دهیم.

مشکلات ناشی از بارش باران در استخر

 

عدم تعادل شیمیایی آب استخر

پس از بارش باران، مهمترین موردی که می بایست مد نظر قرار گیرد، بررسی تعادل شیمیایی آب استخر است. با توجه به وجود مواد آلاینده و سمی موجود در هوا، معمولاً آب باران کمی خاصیت اسیدی دارد و میزان pH آن از مقدار pH توصیه شده برای آب استخر شنا کمتر است.

بازه پیشنهادی مقدار pH آب استخر برای شنا بین 7.4 تا 7.6 می باشد. دلیل این توصیه به pH حدودی اشک چشم انسان که نزدیک به عدد 7.5 است، مربوط می شود.

به صورت کلی، نوسان زیاد در مقدار pH آب استخر باعث ناراحتی چشم شناگر می شود. لذا در صورت اسیدی بودن باران و به تبع آن کاهش pH آب استخر پس از بارش و عدم تنظیم مجدد آن، ایجاد ناراحتی و سوزش چشم شناگران کاملاً محتمل خواهد بود.

البته بارش های سبک و کوتاه مدت در حد چند دقیقه، ممکن است منجر به تغییر زیاد pH آب استخر نشوند. این بارش های کوتاه شاید کمی pH آب استخر را کاهش دهند، اما این مقدار پس از مدتی بتدریج افزایش یافته و مشکلی ایجاد نمی کند.

اما در بارش سنگین باران، وضعیت تفاوت می کند. در بارش های سنگین گاهی بین 2 تا 7 سانتیمتر آب به استخر اضافه می شود که می تواند منجر به تغییر قابل توجه وضعیت شیمیایی آب استخر شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

keyboard_arrow_up