زمان تعویض ممبران های صنعتی در دستگاه های آب تصفیه آب اسمز معکوس، یکی از مهمترین سوالات و چالش هایی است که تیم بهره برداری با آن مواجه است. در پاسخ به این سوال، بسیاری از شرکت ها از یکسری قواعد تجربی کلی مانند موارد زیر استفاده می کنند:

– بعد از گذشت مدت زمان سه سال (زمان گارانتی ممبران توسط برخی شرکت های معتبر تولید کننده ممبران در سطح بین المللی)

– افزایش هدایت الکتریکی (Conductivity) آب تصفیه شده با توجه به الزامات تعریف شده برای خروجی دستگاه

– کاهش مقدار آب تصفیه شده تولید دستگاه با توجه به حد نصاب تعیین شده در طراحی

اما اتکای صرف به یک یا چند معیار ساده مانند معیارهای فوق ممکن است به تعویض زودهنگام ممبران ها و افزایش هزینه منجر شود.  ممبران های RO معمولاً برای عمر بیش از 10 سال بدون تغییر در میزان ممانعت از عبور نمک (Salt Rejection) و دبی آب تصفیه شده طراحی و ساخته می شوند. افت عملکرد ممبران صرفاً به دلیل عمر آن قاعدتاً می بایست بسیار به آهستگی و پس از گذشت چندین سال اتفاق بیفتد. به عبارتی دیگر، تعداد سالهایی که از ممبران استفاده شده است، نقش تعیین کننده ای در عمر ممبران ندارد. زمان تعویض ممبران بیش از هر چیزی تابع کیفیت “نگهداری” از ممبران و دستگاه تصفیه آب است.

در ادامه این مقاله به بررسی چند عامل مهم تأثیرگذار بر زمان تعویض ممبران پرداخته شده و توضیحات کافی در خصوص آنها ارائه خواهد شد.

وجود کلر در آب

اگر یک ماده اکسید کننده قوی مانند کلر با ممبران تماس داشته باشد، طول عمر ممبران به شدت کاهش خواهد یافت. مقدار صدمه ای که ممبران در این حالت می بیند، بستگی به دو عامل میزان غلظت کلر آزاد و مدت زمانی که ممبران با کلر در تماس بوده، دارد.

ممبران های از جنس پلی آمید نسبت به ممبران های از جنس سلولز استات در مقابل کلر آزاد بسیار آسیب پذیرتر هستند. ممبران های پلی آمیدی در صورتی که بین 200 تا 1000 ساعت با 1 ppm کلر آزاد در تماس باشند، بشدت آسیب می بینند. اگر غلظت کلر آزاد از 1 ppm بالاتر باشد، این مدت زمان نیز به همان نسبت کاهش خواهد یافت.

میزان تخریب ممبران توسط کلر در pH های بالاتر و نیز در صورت وجود یون های فلزی در آب (مانند آهن) سرعت بیشتری نیز به خود می گیرد.

طولانی شدن زمان تماس کلر با ممبران باعث کاهش ممانعت عبور نمک و افزایش دبی آب تصفیه شده خروجی می شود که مقدار دقیق این افزایش را می توان با نرمالیزه کردن دبی خروجی با توجه به تغییرات دما و فشار کاری با دقت بهتری اندازه گیری کرد.

بنابراین، در صورت مشاهده وضعیت غیر قابل قبول کاهش ممانعت عبور نمک و افزایش دبی نرمال شده آب تصفیه شده بصورت همزمان، توصیه می شود که تمامی ممبرانهای دستگاه تعویض شوند. حتی در صورتیکه دستگاه آب شیرین کن دو مرحله ای باشد و امکان نفود آب حاوی کلر آزاد از مرحله اول به دوم وجود داشته باشد، در صورت مشاهده علائم فوق، ممبرانهای مرحله دوم نیز می بایست تعویض شوند.

گرفتگی ممبران ناشی از ذرات معلق

گرفتگی ممبران آب شیرین کن

یکی از مهمترین دلایل افت عملکرد در ممبران های اولیه دستگاه می تواند به دلیل وجود گرفتگی (Fouling) ناشی از ذرات معلق موجود در آب خام ورودی باشد.

گرفتگی (Fouling) شدید، متداولترین دلیل کاهش عمر ممبران است. زمانی گرفتگی ممبران، “شدید” محسوب می شود که افت فشار آب تغلیظ شده (Concentrate) نسبت به آب خام (Feed) بیش از 15% افزایش و یا دبی نرمالیزه شده آب تصفیه شده (Permeate) بیش از 15% کاهش پیدا کند.

افزایش هدایت الکتریکی آب تولیدی معمولاً یکی از نشانه هایی است که احتمال نیاز به تعویض ممبران ها را زیاد می کند. اما قبل از اقدام برای تعویض همه ممبران ها، بهتر است تا میزان هدایت الکتریکی در هر پرشر وسل را اندازه گیری کرد.

در برخی موارد، ممکن است تعویض تعداد محدودی از ممبرانها در یک بخش از دستگاه آب شیرین کن مشکل افزایش هدایت الکتریکی آب خروجی را حل کرده و به این ترتیب نیازی به تعویض کل ممبران ها نباشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

keyboard_arrow_up